هاست و دامنه در طراحی سایت

هاست فضایی از یک سرور (server) است که در قبال پرداخت وجه برای مدتی معین به شما واگذار می شود. سرور نیز یک ابرکامپیوتر متصل به اینترنت پرسرعت می باشد که فایل های موجود در هاست شما در آن قرار دارند.

هاست و دامنه در طراحی سایت
نویسنده:
تاریخ:
دسته بندی: طراحی سایت
هاست و دامنه در طراحی سایت 4از 5براساس 116 رای

هاست فضایی از یک سرور (server) است که در قبال پرداخت وجه برای مدتی معین به شما واگذار می شود. سرور نیز یک ابرکامپیوتر متصل به اینترنت پرسرعت می باشد که فایل های موجود در هاست شما در آن قرار دارند. این ابرکامپیوتر تمام اوقات روشن است و هنگامی که ارتباط این کامپیوتر با اینترنت قطع شود دیگر امکان بازدید از سایت شما وجود ندارد. به زمان اتصال سرور به اینترنت آپ تایم (up time) گفته می شود. معمولاً هاستینگ (ارائه دهنده ی هاست) آپ تایم را یکی از مؤلفه های خود جهت تبلیغات می داند. دامین: برای دسترسی به یک سایت باید آدرس فایل های موجود در سرور از طریق مرورگر وارد شود. به این آدرس آی پی (IP) گفته می شود. آی پی از چهار عدد بین  ۰ تا ۲۵۵ متغیر است. برای مثال آی پی سایت گوگل ۲۰۹.۸۵.۱۳۵.۱۰۳ می باشد. همان طور که مشاهده می کنید حفظ کردن آی پی برای بازدید کننده مشکل است و به همین منظور می توان به جای وارد کردن آی پی دامین (domain) را وارد کرد. دامین همان آدرس سایت است. برای مثال : http://www.example.com دامین به چهار قسمت اصلی تقسیم می شود که آن ها را با هم بررسی می کنیم .

  • پروتکل (protocol) : نوع فایل هایی که بین سرور و کامپیوتر بازدید کننده رد و بدل می شود تا حدودی توسط پروتکل قابل حدس زدن است. برای مثال http برای سایت های عادی ، https برای انتقال اطلاعات مهم و سری مثل رمز کارت های بانکی برای خرید اینترنتی و ...
  • ساب دامین (subdomain) : می توان با یک دامین هم زمان تعداد نامحدودی سایت را مدیریت کرد. برای این کار می توانید از ساب دامین استفاده کنید. برای مثال http://blog.example.com را می توانید برای وبلاگ خود ست (set در اینجا به معنای تنظیم دامین بر روی هاست یا یک آدرس دیگر ) کنید. ساب دامین اصلی سایت www است که وارد کردن در آدرس سایت اختیاری است. یعنی http://example.com و http://www.example.com عملاً یک کار را انجام می دهند. البته در سایر ساب دامین ها هم می توان www را وارد کرد هرچند که قاعدتاً نوشتن آن اشتباه است. برای مثال http://www.blog.example.com
  • نام سایت : این بخش اسم خود سایت شماست که کاملاً دلخواه است و هنگام خرید دامین آن را انتخاب می کنید.
  • دامین سطح بالا (top level domain) : این بخش نماینده ی نوع فعالیت سایت شماست. البته امروزه این اصل زیاد رعایت نمی شود و بیشتر سایت ها از دامین سطح بالا .com استفاده می کنند. لیستی از دامین های سطح بالا را در زیر مشاهده می کنید.
نام دامین تراز بالا کاربرد نام دامین تراز بالا کاربرد
.com عمومی .biz خرید و فروش اینترنتی
.net شبکه های اینترنتی .tv شبکه های تلوزیونی و ماهواره ای
.org نهادها و سازمان ها .ir سایت های ایرانی

منبع: شرکت طراحی سایت

0 دیدگاه
  1. Deniz Deniz سه شنبه 23 مرداد 1397 20:47

    چه خوب که آدم بتونه وب سایت شخصی داشته باشه و توش علائق هنر و حرفه اشو با دیگران به اشتراک بزاره

  2. جابری جابری یکشنبه 14 مرداد 1397 17:29

    ممنونم از شرکت طراحی سایت نوپرداز بابت خدمات حرفه ای و خوبی که ارائه می دهند.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.

مشاوره رایگان:
 025-32937209