کدگذاری صفحه وب

به دلیل تنوع زبان های موجود در دنیا و نیز پشتیبانی سیستم عامل ها و نرمافزارهای گوناگون از استانداردهای متفاوت، در بره های از زمان برای نمایش متون بر روی وب مشکلات و ناهماهنگی هایی بروز کرد.

کدگذاری صفحه وب
نویسنده:
تاریخ:
دسته بندی: اینترنت و دنیای وب
کدگذاری صفحه وب 4از 5براساس 82 رای

به دلیل تنوع زبان های موجود در دنیا و نیز پشتیبانی سیستم عامل ها و نرمافزارهای گوناگون از استانداردهای متفاوت، در بره های از زمان برای نمایش متون بر روی وب مشکلات و ناهماهنگی هایی بروز کرد. برای مثال اروپایی ها که دارای زبانهای نوشتاری متفاوتی در حوزه جغرافیای خود بودند، استانداردهایی را برای کد گذاری متون طراحی کردند که الزاما توسط همه نرم افزارهای تولید شده در سطح دنیا به رسمیت شناخته نمیشد، علاوه بر این ایجاد صفحات وب با استفاده از طیف وسیعی از زبانها (مانند فارسی) امکان پذیر نبود.

حتی در مورد زبان انگلیسی هم هیچ یک از کدگذاری های تعریف شده به صورت کامل از علایم و نمادهای فنی متداول پشتیبانی نمی کردند. برای رفع این مشکل، با همکاری چند شرکت رایانه ای بزرگ دنیا استاندارد فراگیری تحت عنوان یونیکد تدوین شد تا بتواند از کدگذاری همه زبانهای زنده دنیا پشتیبانی و به هر تویسه در هر زبان یک کد منحصر به فرد اختصاص دهد، در این استاندارد برای کدگذاری هر نویسه از ۱۶ بیت استفاده میشود و لذا قابلیت کدگذاری ۲٫۴ (بیش از ۶۵۰۰۰) نویسه را دارد.

پس از چندی، انجمن جهانی یونیکد که وظیفه پیاده سازی استاندارد یونیکد را برعهده داشت، UTF را معرفی نمود و بر اساس آن چندین کدگذاری از نوع UTF ایجاد گردید که در میان آنها 8-UTF به دلیل سازگاری با نویسه های اسکی که در نرمافزارهای قدیمی کاربرد فراوانی داشتند و نیز تعریف طول متغیر ۸ بیتی برای نویسه ها که منجر به کاهش حجم فایل های متنی میشد محبوبیت و کاربرد بیشتری پیدا کرد.

با این توضیحات مشخص گردید که چنانچه صفحه وب شما حاوی نویسههای غیرانگلیسی (مثلا فارسی) باشد برای نمایش صحیح آنها در همه سیستم عامل ها و مرورگرها باید از کدگذاری یونیکد و ترجیحا 8-UTF استفاد کنید؛ در غیر این صورت ممکن است متون فارسی در مرورگر یک کاربر به صورت تعدادی علامت سؤال با نویسه های عجیب و غریب نشان داده شود احتمالا این وضعیت را در هنگام مشاهده برخی صفحات وب یا نامه هایی که به صندوق پست الکترونیک شما رسیده است تجربه کردهاید. برای رفع این مشکل میتوان از منوی View و زیر منوی Encoding یکی از کدگذاری های موجود را انتخاب نمود تا نویسه ها در حالت طبیعی نمایش داده شوند. این به مراتب از سایر روش های قبلی بهتر بود.

0 دیدگاه
دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.

مشاوره رایگان:
 025-32937209