اینترنت چیست؟

اینترنت (Internet) از ترکیب واژه های Interconnected و Network انتخاب شده است، یک شبکه رایانه ای است که شبکه های گوناگون را به یکدیگر متصل می کند. به عبارت دیگر مجموعه ای از شبکه های رایانه ای بزرگ و کوچک است که با روش های متفاتی به یکدیگر متصل شده اند.

اینترنت چیست؟
نویسنده:
تاریخ:
دسته بندی: اینترنت و دنیای وب
اینترنت چیست؟ 4از 5براساس 153 رای

اینترنت (Internet) از ترکیب واژه های Interconnected و Network انتخاب شده است، یک شبکه رایانه ای است که شبکه های گوناگون را به یکدیگر متصل می کند. به عبارت دیگر مجموعه ای از شبکه های رایانه ای بزرگ و کوچک است که با روش های متفاتی به یکدیگر متصل شده اند و موجودیت واحدی با نام اینترنت را به وجود آوردند.

Image result for â«Ø§ÛÙترÙتâ¬â

اینترنت یک شبکه بین المللی قابل دسترس برای عموم مردم است و شامل رایانه هایی برای رد و بدل کردن اطلاعات است. این شبکه به هیچ سازمان یا موسسه خاصی در جهان تعلق ندارد و عدم تعلق آن به منزله عدم وجود سازمان ها و انجمن های مربوطه برای استاندارد سازی آن نیست.

یکی از این انجمن ها انجمن اینترنت است که در سال ۱۹۹۲ با هدف تبیین سیاست ها و پروتکل های مورد نظر برای اتصال به شبکه، تاسیس شده است. مبانی کار در اینترنت، ارتباط بین کامپیوترهاست که به دو دسته تقسیم می شوند ؛ کامپیوترهای سرویس دهنده ( Server) و کامپیوتر سرویس گیرنده (Client). هر رایانه ای که به شبکه اینترنت متصل می شود، بخشی از شبکه تلقی می شود، مثلا می توان با استفاده از تلفن منزل به یک مرکز ارائه دهنده خدمات اینترنتی (ISP) متصل شد و از آن استفاده کرد.

در چنین حالتی رایانه مورد نظر به عنوان بخشی از شبکه مورد نظر به عنوان بخشی از شبکه بزرگ اینترنت محسوب خواهد شد. برخی از کاربران در ادارات با دانشگاه خود با استفاده از بستر ایجاد شده، به اینترنت متصل می شوند. در این مدل، کاربران ابتدا از شبکه محلی نصب شده در سازمان استفاده می کنند. این شبکه با استفاده از خطوط مخابراتی خاص یا سایر امکانات مربوطه به یک مرکز ارایه دهنده خدمات اینترنت متصل می شود که آن مرکز نیز ممکن است به یک شبکه بزرگ متصل شده باشد. وب سایت ها، خبرگذاری ها سایت های FTP، هر کدام برای خود یک آدرس منحصر به فرد دارند که به آن URL گفته می شود. شما می توانید با همان URL یا آدرس به اطلاعات مورد نظر دسترسی پیدا کنید. اولین قسمت یک آدرس یا URL، به نوع سایت اشاره می کند. این قسمت معولا یک پروتکل استاندارد است پروتکل مجموعه ای از قوانین با استانداردهاست که به کامپیوتر اجازه انتقال اطلاعات را می دهد. برای مثال پروتکل HTTP برای دسترسی به صفحات وب مورد استفاده قرار می گیرد.  

0 دیدگاه
دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.

مشاوره رایگان:
 025-32937209