بررسی فرمت های صفحات وب ایستا و پویا

فرمت های ذخیره سازی صفحات وب صفحات وب تولید شده در محیطهای ویرایش متن با نرم افزارهای طراحی وب سایت را می توان با دو فرمت html و htm ذخیره نمود که هر دو در مرورگرها به یک ش کل نشان داده می شوند و از این نظر تفاوتی میان آنها وجود ندارد.

بررسی فرمت های صفحات وب ایستا و پویا
نویسنده:
تاریخ:
دسته بندی: اینترنت و دنیای وب
بررسی فرمت های صفحات وب ایستا و پویا 4از 5براساس 65 رای

فرمت های ذخیره سازی صفحات وب

صفحات وب تولید شده در محیطهای ویرایش متن با نرم افزارهای طراحی وب سایت را می توان با دو فرمت html و htm ذخیره نمود که هر دو در مرورگرها به یک ش کل نشان داده می شوند و از این نظر تفاوتی میان آنها وجود ندارد با این حال هنگامی که وب سایت را روی سرور وب قرار می دهید تا از طریق اینترنت در دسترس باشد با دو تفاوت جزیی میان این دو فرمت روبرو می شوید:

  1. برخی سیستم عامل ها مانند Unix و Linux که نصب آنها بر روی سرورهای وب بسیار رایج است از پسوندهای چهار حرفی مانند html پشتیبانی نمی کنند.
  2. چنانچه صفحه اول سایت به دو صورت index.htm و index.html بر روی سرور وب ذخیره شده باشد، هنگامی که نام سایت را در مرورگر وب وارد می کنید، به صورت پیش فرض، index htm نشان داده می شود لذا توصیه می شود برای ذخیره سازی صفحات وب ساخته شده، از فرمت htm استفاده نمایید.

صفحات ایستا و پویا

ممکن است هنگام گشت و گذار در اینترنت و مشاهده وب سایت های گوناگون، در نوار نشانی مرورگر با پسوندهای دیگری غیر از htm و html مواجه شوید که در این میان، فرمت های aspx asp php و jps عمومیت بیشتری دارند. تفاوت این پسوندهای ناآشنا با فرمت هایی مانند htm و html چیست؟ برای پاسخ به این سؤال باید با دو تعریف جدید آشنا شوید: وب سایت های ایستا و وب سایت های پويا.

وب سایت های ایستا با استاتیک به آن دسته از وب سایت هایی گفته میشود که میزان تغییر اطلاعات در آنها پایین است و به همین دلیل ساخت آنها با استفاده از چند صفحه وب با فرمت htm و قرار دادن این صفحات بر روی سرور وب انجام می گیرد در این نوع وب سایت ها، صفحاتی که کاربر مشاهده می کند به صورت مستقیم توسط طراح وب ایجاد شده و تغییر محتوای صفحات فقط توسط طراح امکان پذیر است. برای مثال در وب سایت یک آژانس مسافرتی که حاوی تبلیغاتی در مورد تورها و نیز لیست قیمت های سه ماهه است، صفحات مورد نظر در قالب چند فایل HTML ایجاد و بر روی سرور وب قرار می گیرد و وقتي موعد تغییر لیست قیمت ها رسید، آن صفحه مجددا طراحی شده و با صفحه قبل جایگزین می گردد در مقابل، وب سایت های دینامیک که گاهی برنامه های کاربردی وب هم نامیده می شوند ساختار پیشرفته تر و منعطف تری دارند.

در این وب سایت ها که عموما توسط گروهی متشکل از طراحان و برنامه نویسان تولید می شوند، برای ورود اطلاعات جدید، مدیریت اطلاعات قبلی و نیز ایجاد تغییرات در تعداد و شکل ظاهری صفحات امکانات مجزایی در نظر گرفته میشود. برای مثال وب سایت یک خبرگزاری که روزانه صدها خبر جدید بر روی خروجی می فرستد باید حاوی امکاناتی برای تنظیم سریع ساختار متن و تصاویر خبر، دریافت و مدیریت نظرات کاربران با ایجاد بخش های خبری جدید باشد تا صفحات به سرعت تولید شده و در اختیار کاربران قرار گیرند در این گونه وب سایت ها که محتوای پویایی دارند اطلاعات که در صفحات مجزا بلکه در پایگاه داده ذخیره می شود و برای بازیابی و نمایش این اطلاعات باید کدهایی به یک زبان برنامه نویسی تحت وب مانند JSP ASP . NET PHP و... نوشته شود.

به همین دلیل پسوند صفحات این نوع وب سایتها متناسب با زبانی است که کدهای صفحات بر اساس آن نوشته شده است. البته ذکر این نکته ضروری است که وقتی پردازش درخواست کار بر روی سرور وب انجام می گیرد نتیجه پردازش در قالب کدهای HTML برای مرورگر فرستاده می شود چون مرورگر غیر از زبان های نشانه گذاری، زبان دیگری را برای نمایش صفحات وب شناسایی نمی کند.  

0 دیدگاه
دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.

مشاوره رایگان:
 025-32937209