بررسی ایده های ناب بازاریابی

در این مقاله به بررسی و شرح نه ایده مهم در بازاریابی و کسب و کار های می پردازیم.

بررسی ایده های ناب بازاریابی
نویسنده:
تاریخ:
دسته بندی: اینترنت و دنیای وب
بررسی ایده های ناب بازاریابی 4از 5براساس 1336 رای

ایده اول

شرح ایده:

یک ضرب‌المثل در بازاریابی هست که می‌گوید رمز موفقیت در دنیای رقابتی کسب‌وکار، انجام کاری است که پیش از این به فکر رقبای شما نرسیده است. در همین راستا شاید یکی از حوزه‌هایی که هنوز جای کار زیادی داشته باشد حوزه "توزیع" است.

نزدیک‌تر شدن به مشتری برای تسهیل دسترسی آن‌ها به محصول یکی از این راهکارهاست. خدمات تحویل درب منزل، ارائه اطلاعات به شیوه‌های متفاوت به مشتریان، یافتن مکان‌های حضور مشتریان بالقوه (کمپ‌ها، کارگاه‌های ساختمانی، پروژه‌های صنعتی و ...) از نمونه‌های انجام کار متفاوت است.

شرکت Avon به عنوان یک برند آرایشی برای توسعه دسترسی به خانم‌های خریدار محصولاتش از سایر مشتریانی استفاده کرد که از محصولات این شرکت خرید کرده و علاقمند به کسب درآمد بیشتر بودند. آن‌ها در بسیاری از رویدادهای معمول اجتماعی می‌توانستند محصولات Avon را به سایرین بفروشند. همین روش فروش شرکت را به طور چشمگیری افزایش داد.

 ایده دوم

شرح ایده:

بد نیست که بدانید مدل ذهنی بسیاری از مدیران نسبت به رقابت شکل کاملی ندارد. علت این امر آن است که تنها کسب‌وکارهایی را رقیب خود می‌انگارند که محصولی کاملا مشابه آن‌ها تولید کند.

اما واقعیت آن است که کسب‌وکار شما هر چه که باشد، رقبایی خواهید داشت که محصول آن‌ها نه عین محصول شما اما مشابه محصول شماست و یا به بیان دیگر مساله مشابه یا نیاز مشترکی را از مشتری رفع می‌نماید.

بطور مثال اگر شما مالک تنها رستوران یک شهر باشید، برای سوال "امشب برای تفریح به کجا برویم؟" از منظر مشتری، سینما یا دیگر امکانات تفریحی شهر می‌توانند رقیب شما محسوب شوند.

حال اگر پذیرفته باشیم که همه بالاخره به نوعی درگیر رقابت هستند باید برای این رقابت حربه‌ای داشت و بهترین حربه ایجاد "ارزش افزوده" نسبت به سایرین است. ارزش افزوده، پیدا کردن چیزی است که از منظر مشتری جذاب به نظر می‌رسد و شما را نسبت به سایرین متمایز می‌کند.

اما به این نکته ظریف دقت کنید که ارزش خوب از دیدگاه یک مشتری ممکن است ارزشی ضعیف از دیدگاه دیگران باشد. یعنی ارزشمند بودن باید "از دید مشتری" قضاوت شود.

حال در مثال رستوران بالا اجرای موسیقی زنده، برنامه باشگاه مشتریان و ارائه بسته‌های تخفیف، ارائه هدایای تبلیغاتی می‌توانند نمونه‌هایی از ارزش افزوده به محصول باشند.

 

0 دیدگاه
دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.

مشاوره رایگان:
 025-32937209