کاربرد های برنامه نویسی پی اچ پی php و مزیت های آن

بررسی و تحلیل کاربرد های برنامه نویسی پی اچ پی php و مزیت های آن

کاربرد های برنامه نویسی پی اچ پی php و مزیت های آن
نویسنده:
تاریخ:
دسته بندی: طراحی سایت
کاربرد های برنامه نویسی پی اچ پی php و مزیت های آن 4از 5براساس 2013 رای

برنامه Hello World زیر با استفاده از زبان پی اچ پی که در درون کدهای اچ تی ام ال قرار گرفته است، نوشته شده:

<"DOCTYPE html> <meta charset=utf-8">

<title> PHP Test</title>

php>
echo Hello World

<?

مفسر پی اچ پی تنها کدهایی که در درون جداکننده های پی اچ پی قرار بگیرند را تفسیر می کند. معروف ترین جداکننده های پی اچ پی علامت <؟php و ؟> است. پی اچ پی زبانی اسکریپتی و مبتنی بر سرور می باشد. این زبان جهت ایجاد صفحات داینامیک بسیار مناسب است. PHP قادر . است تا به راحتی با دیتابیس هایی نظیر MySQL ارتباط برقرار کرده و از آن جهت ذخیره ، جستجو و نمایش اطلاعات استفاده نماید. خواه این اطلاعات مربوط به یک نرم افزار کوچک بوده و یا یک پروژه بزرگ تجاری. بر خلاف زبان HTML که کد های آن توسط مرورگر ترجمه و نمایش داده می شوند ، کد های PHP توسط سروری که فایل های PHP بر روی آن است ترجمه و در معرض نمایش کاربر قرار می گیرند.

php در طراحی 

تمامی کد ها قبل از ارسال به مرورگر کاربر پردازش و ترجمه شده و در نهایت به سمت کاربر ارسال می گردند. همچنین PHP زبانی اسکریپتی است. بدین معنا که بر خلاف سایر زبان ها نیاز به کامپایل شدن کدها قبل از اجرا ندارد و شما می توانید تغییراتی را که در کد های خود به وجود می آورید به سرعت مشاهده کنید. از آنجایی که این زبان مبتنی بر سرور است ، شما جهت کار با آن ، نیاز دارید تا سرور آن را بر روی کامپیوتر خود نصب کنید و عملا به صورت لوکال در کامپیوتر شخصیتان به یک سرور تبدیل شوید. یکی از وب سرور های معروف جهت کار با PHP ، وب سرور آپاچی (Apache Web Server ) می باشد.

تفاوت اسکریپت های کلاینتی و سروری

در اینترنت با دو نوع از اسکریپت ها سر و کار داریم. اسکریپت های سروری و اسکریپت های کلاینتی. اسکرییت های کلاینتی عموما شامل جاوا اسکرییت هستند که  که مسئول نمایش برخی اتفاقات در صفحه نظیر باز شدن pop
- up های برخی انیمیشن ها و یا منوی های آبشاری و ... می باشند. علت اینکه آنها را اسکریپت های کلاینتی می نامیم این است که این قبیل اسکریپت ها در کامپیوتر کاربر پس از لود صفحه اجرا و پردازش می شوند. استفاده از این نوع اسکریپت ها به بهبود عملکرد و سرعت اجرای برخی قابلیت ها در صفحه کمک می کند. . گرچه باید توجه داشت که جاوا اسکریپت در صورتی بر روی کامپیوتر کاربر عمل خواهد کرد که کاربر مورد نظر در مرورگر خود قابلیت استفاده از جاوا اسکریپت را فعال کرده باشد. بنابراین با احتمال فعال نبودن آن می توان نتیجه گرفت که برای امور مهم و کلی نباید از این اسکریپت استفاده نمود. سکریپت های سروری بر خلاف کلاینتی ، قبل از ارسال به کامپیوتر کاربر در داخل کامپیوتر سرور پردازش و تفسیر می گردند. استفاده از این نوع اسکریپت جهت عملیاتی نظیر ورود کاربران ، ذخیره تغییرات در دیتابیس ، جستجوی مقدار مشخصی در دیتابیس و ... کاربرد دارد. 

مزایای PHP نسبت به ASP

سرعت

سرعت PHP به مراتب قابل مقایسه با ASP نیست علتش این است که Microsoft از یک Technology در اجرا کردن کدهای زبان ASP استفاده می کند که در آن هر موقع شما تصمیم به استفاده از یک عنصر خارجی مانند VBScript , MSSQL , ODBC و خیلی چیزهای دیگر که در حقیقت از Engine های خارجی استفاده می کنند دستور به آن Engine خارجی می دهد و جواب بدست آمده را بررسی و برای استفاده در اختیار ادامه برنامه می گذارد . همین رفت و برگشت و اجرا کردن Engine های خارجی باعث کند شدن سرویس دهی می شود.

بهترین انتخاب، بیشترین سرعت MySQL

به خاطر قدرت خارق العاده MySQL و سازگار بودن این DBMS با . زبان PHP به صورتیکه PHP اتصال به MySQL را به صورت دستورات Internally پشتیبانی می کند و حتی نیاز به نصب Module اضافی برای این کار نمی باشد ، از سرعت بسیار بالایی در کار با SQL برخوردار است.

opensource

متن باز بودن PHP این امکان را به شما می دهد که شخصا اقدام به رفع مشکل کنید. 

اجرا بر روی Platform های مختلف

یک مشکل اساسی برای ASP وجود دارد و آن این است که ASP بدون Windows يعنی هیچ ! بدلیل اینکه ASP نصفی از کدها را توسط Engine های ویندوز اجرا می کند که در سیستم عامل های دیگر خبری از آنها نیست . لذا ASP در سیستم عاملهای دیگر همیشه دارای ضعفهای بزرگی است. اما PHP به دلیل آنکه از Engine های خاص هیچ سیستم عاملی برای اجرای کدها استفاده نمی کند قابلیت اجرا بر روی تعداد زیادی از OS ها را داراست که این یک مزیت برای برنامه نویس ها محسوب می شود.

2 دیدگاه
  1. همایون همایون جمعه 19 مرداد 1397 13:53

    خیلی ممنون همه ی مزیت ها و کاربردهای زبان php رو خیلی ساده توضیح دادین. Php خیلی قدرتمنده

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.

مشاوره رایگان:
 025-32937209